Planlarınız Hedefimiz,

Hedefleriniz Görevimizdir.

OYAK Port Lansmanı

05.04.2018

OYAK PORT

OYAK Denizcilik ve Liman İşletmeleri A.Ş, dünyanın en köklü ve en büyük denizcilik şirketlerinden olan Nippon Yusen Kaisha (NYK Line) ile 'otomotiv odaklı Ro-Ro limanı' yatırım kararı aldı. 5 Nisan 2018 tarihinde Genel Müdürümüz Sayın Cem AYSEL ve OYAK Genel Müdürü Sayın Süleyman Savaş ERDEM’ in katılımlarıyla imza töreni gerçekleştirildi. İnşasına 2019 yılında başlanacak olan otomotiv limanının 2020 yılında hizmete girmesi planlanmıştır. Uluslararası otomobil markalarının ihracat / ithalat kapısı konumuna gelerek standartlarıyla ve kapasitesiyle dünyanın sayılı limanları arasına girecek olan OYAK Port yaklaşık 1000 kişiyi istihdam edecektir. Liman, Kocaeli’ne bağlı Körfez ilçesinin Yarımca bölgesinde 235 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilecek olup yıllık 780 bin araç elleçleme kapasitesiyle sadece otomotiv sektörüne hizmet verecektir.

5 Nisan 2018'de yapılan OYAK Port basın toplantısında konuşan OYAK Genel Müdürü Sayın Süleyman Savaş ERDEM, OYAK Port’un, uluslararası lojistik trafiğinin merkezi olmasının hedeflendiğini söyledi. OYAK Port’un doğu-batı arasında lojistik dağıtım merkezi (hub) olacağını belirten Erdem, “Uluslararası otomotiv ticaretinin liderleriyle yaptığımız görüşmeler neticesinde, yüzde 21’lik payla ihracat lideri olan otomotiv sektörünün, küresel standartlarda ve yüksek kapasiteli bir limana ihtiyacı olduğunu gördük. Ülkemizin ihtiyaçlarına yönelik yaptığı yatırımlarla tanınan OYAK, her zaman olduğu gibi yine elini taşın altına koydu ve bugün ülkemize yeni bir katma değer sağlayacak olmanın onurunu yaşıyoruz” dedi.

OYAK PORT

NYK Line Otomotiv Grup Başkanı Koichi Chikaraishi, Nippon Yusen Kaisha'nın Türkiye'de 17'nci otomotiv limanı inşa etmekten heyecan duyduğunu ve 2014'ten bu yana Türkiye'de yatırım ortakları aradıklarını ve iki yıl süren görüşmelerin ardından OYAK ile masaya oturduklarını söyledi. Chikaraishi, "OYAK’ın Türkiye’nin en köklü ve güçlü gruplarından biri olması bizi çok etkiledi. Bugün bu sözleşmeyi imzalamaktan dolayı gururluyum. OYAK Denizcilik ve Liman İşletmeleri A.Ş. ile bugün başladığımız işbirliğimizin güçlenerek devam etmesini diliyorum." dedi.

Yukarı